Podczas Samsung Euro Championship – mistrzostw Europy w grach komputerowych, uczniowie klas maturalnych będą mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w warsztatach, dzięki którym poznają tajniki tworzenia gier komputerowych. Warsztaty mają przekonać młodych ludzi do wyboru ścisłych kierunków studiów.
W ramach czterodniowego festiwalu gier firma Samsung i organizator zapraszają wszystkich uczniów, będących fanami technologii i gier komputerowych na warsztaty poświęcone tworzeniu gier wideo. Warsztaty będą odbywały się w dniach 6-7 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w godzinach 9:00-15:00 Udział w nich jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 150 uczniów dziennie. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają także darmowy karnet na turniej Samsung Euro Championship, który potrwa do 9 października.
Zgłoszenia indywidualne jak i grupowe (koła zainteresowań, klasy o profilach ścisłych lub artystycznych zgłaszane przez nauczycieli), należy kierować na adres mailowy sylwia.ziemecka@eurorscg.pl, w tytule maila wpisując „WARSZTATY WCG SEC2011”
Program warsztatów (6-7 października):
8.30 – 9.00 – Rejestracja i powitanie uczestników
9.00 – 11.45 – Warsztaty – część 1
11.45 – 12.15 – Przerwa
12.15 – 15.00 – Warsztaty – część 2
Opis zajęć warsztatowych:
Ghost in the Shell: Techniki sztucznej inteligencji w grach wideo.
Zajęcia poprowadzi Europejska Akademia Gier: Komputer nie jest ani mądry ani głupi. Chcemy jednak grać z przeciwnikami stawiającymi nam wyzwania na naszym poziomie, co wcale nie jest prostym zadaniem. Sztuka tworzenia iluzji inteligencji botów wymaga stosowania chytrych metod, nieraz mających swe korzenie w twardych badaniach nad AI. Zapoznamy się z pewnym zbiorem technik AI w grach wideo na prostych przykładach.
"Wiedźmin 2" - polski bestseller na światowym rynku gier video.
Zajęcia poprowadzi CD Projekt: Zajęcia poprowadzą twórcy Wiedźmina 2, którzy opowiedzą o tym jak w praktyce wygląda praca przy tworzeniu gier video. Wykład będzie miał charakter interaktywny. W trakcie zajęć będą pokazywane elementy pracy twórcy gier na przykładach opartych na Wiedźminie 2. Dokładny wgląd w silnik, omówienie środowiska pracy oraz informację na temat współpracy poszczególnych członków zespołu.
2 + 2 nie musi równać się 4, czyli o synergii platform Samsung Bada i Samsung Smart TV.
Zajęcia poprowadzi Samsung Electronics Polska - Centrum Badań i Rozwoju Oprogramowania. Podczas prezentacji pokazane zostaną możliwości wiodących urządzeń marki Samsung, czyli telewizora Smart TV oraz smartfonów obsługujących systemy Android oraz Bada. Dodatkowo będzie to jedna z nielicznych prezentacji w Polsce, na których będzie można zobaczyć niesamowite możliwości wynikające z połączenia wspomnianych urządzeń we wspólny system. Prezentacje poprowadzą inżynierowie Samsung Poland R&D Center, będący autorami szeregu rozwiązań mających zastosowanie w najnowszych urządzeniach firmy.
Tworzenie gier komputerowych w domu.
Zajęcia poprowadzi Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych : Prezentacja ma na celu przedstawienie elementów, z których składa się gra komputerowa oraz omówienie sposobów wytworzenia tych elementów samodzielnie. Autorzy skupią się na rozwiązaniach dostępnych dla każdego, nawet osób bez doświadczenia w dziedzinie tworzenia gier komputerowych. Podczas prezentacji zademonstrowane będą proste przykłady gier stworzonych w przy użyciu omawianych narzędzi, a także projekty studenckie wykonane na specjalizacji Programowanie Gier Komputerowych na PJWSTK.
I Ty możesz zostać władcą maszyn, czyli Automatyka i Robotyka dla wszystkich.
Zajęcia poprowadzi Politechnika Poznańska, Wydział Informatyki: Celem prezentacji przygotowanej przez młodych pracowników Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej jest zainteresowanie tematem programowania i konstruowania robotów. Obecni na niej uczniowie będą mogli zapoznać się najnowocześniejszymi robotami z różnych gałęzi przemysłu, w przemawiąjący do wyobraźni sposób oraz na poziomie abstrakcji odpowiednim do wiedzy technicznej na poziomie szkoły średniej.
UDK: profesjonalne narzędzia twórców gier. Praktyczne wprowadzenie do tworzenia gier w Unreal Development Kit.
Zajęcia poprowadzi Europejska Akademia Gier (warsztaty komputerowe): Warsztaty mają na celu pokazanie uczestnikom jak w łatwy i przyjemny sposób można tworzyć gry z wykorzystaniem Unreal Developmrnt Kit. Podczas ich trwania będzie można zapoznać się nie tylko z podstawami obsługi edytora i stworzyć grywalny level, ale także dowiedzieć się jak korzystać z takich programów jak Maya oraz Photoshop na potrzeby tworzenia gier. Dodatkowo uczestnicy będą mogli poznać prostotę i logikę działania Unreal Kismet oraz języka UnrealScript, dzięki którym szybko uda się ożywić wcześniej przygotowane poziomy. Wszystko to w niewielkiej, kameralnej grupie, pod bacznym okiem prowadzących, którzy będą służyli radą i pomocą.
Sztuka zniszczenia. Symulacje fizyki 3D.
Zajęcia poprowadzi Europejska Akademia Gier (warsztaty komputerowe): Będą to warsztaty pokazujące jak uzyskuje się we współczesnych grach spektakularne efekty specjalne (fizyczne, np. destrukcje budynków) na przykładzie profesjonalnego enginu fizyki.
Stwórz szybko własną grę. Błyskawiczne warsztaty Game Makera.
Zajęcia poprowadzi Europejska Akademia Gier (warsztaty komputerowe: Warsztaty podstawowe zakończone projektem prostej działającej gry. Nie wymagają programowania, pokazują koncepcję tworzenia gry i jej mechaniki.
Gamedev dla humanistów: sztuka wymyślania gier.
Zajęcia poprowadzi Europejska Akademia Gier (warsztaty komputerowe): Gry wideo są niezwykle wyrafinowanymi projektami informatycznymi. Jednak żadna gra nie składa się jedynie z kodu. Najtrudniejszą częścią w branży gamedev jest wymyślenie GRY, która przyciągnie graczy nie tyle grafiką, co grywalnością. Da się tego dokonać bez znajomości informatyki. Spróbujcie swoich sił.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zostan-tworca-gier-wideo-darmowe-warsztaty-dla-uczniow-podczas-samsung-euro-championship